آهکی شدن التهاب تاندون روتاتور کاف یکی از دلایل نسبتا عمده درد شانه می باشد که تشخیص آن از التهاب تاندون روتاتور کاف یا پارگی روتاتور کاف مشکل می باشد. علت این عارضه نسبتا متداول, به طور کامل شناسایی نشده است. از آنجایکه از نام این بیماری بر می آید, این عارضه در نتیجه رسوب آهک در تاندون روتاتور کاف شانه رخ می دهد.

عضلات روتاتور کاف شامل عضلات سوپراسپیناتوس (Supraspinatus) اینفراسپیناتوس (Infraspinatus) ترس ماینور (Teres minor) و ساب اسکاپیولاریس (Subscapularis) می باشد. تاندون سوپراسپیناتوس متداول ترین تاندونی می باشد که تحت تاثیر قرار می گیرد اگرچه بعضی از افراد از رسوب آهک در تاندونهای متعددی می توانند رنج ببرند.

پاتولوژی این عارضه به سه فاز تقسیم می شود:

  1. اولین فاز مرحله پیش آهکی (Pre-calcific) می باشد, که شامل نازک شدن فیبرهای تاندون می باشد, با تغییر در این بافت به فیبرو غضروف. به نظر می آید که این امر در نتیجه آسیبهای مکرر تاندون در نتیجه استعمال مفرط تاندون می باشد.
  2. این فاز با مرحله آهکی شدن (Calcific Stage) همراه می باشد. در اینجا, کریستالهای کلسیم در تاندون رسوب می کنند که دارای ظاهر گچ مانند می باشند. این کریستالهای کلسیم از کلسیم های موجود در گردش خون اقتباس می شوند. این مواد آهکی معمولا بطور خود به خود بصورت موادی شبه خمیردندان جذب می شوند.
  3. زمانیکه بطور کامل جذب شدند, یک مرحله پس آهکی (Post Calcific) وجود دارد, که در آن بافتهای اسکار در فضایی که مواد کلسیمی اشغال کرده اند قرار می گیرند.

علائم و نشانه های آهکی شدن التهاب تاندون روتاتور کاف

در حالت حاد این عارضه درد شدیدی در شانه وجود دارد که می تواند به گردن و از پایین به بازو انتشار یابد. در مرحله حاد, این درد با تمامی حرکات شانه آغاز می شود. در شرایط خیلی مزمن, متداولترین نشانه درد شانه در شب می باشد. این درد بصورت متمرکز نمی باشد و کل ناحیه شانه را در برمیگیرد.

بطور کلینیکی, این وضعیت از بورسیت شانه (Bursitis) قابل تمیز دادن نمی باشد. در واقع, تشکیل رسوب آهکی در روتاتور کاف به خودی خود دارای درد نمی باشد. درد ممکن است از ساختارهای دیگر بروز نماید, مانند بیورسا ساب آکرومیال (Sub acromial bursa) که ممکن است دچار ورم شده باشد. رسوبهای بزرگ آهکی در تصاویر اشعه ایکس قابل رویت می باشد, اما اسکن التراسوند در تشخیص دقیق محل موثرتر می باشد.

درمان آهکی شدن التهاب تاندون روتاتور کاف

از آنجائیکه رسوب کلسیم معمولا بطور خود به خود مجددا جذب می شوند, استفاده از درمان فیزیوتراپی خیلی موثر می باشد. پزشک ممکن است در مراحل حاد جهت تسکین درد مسکن تجویز کند. استفاده از ژلهای ضد ورم درجایی که قرص جواب نمی دهد مفید می باشد. برای آن دسته از افرادی که می خواهند به فعالیت ورزشی و کاری ادامه دهند استفاده از ساپورتهای شانه نئوپرنی مفید می باشد.

اولین اولویت فیزیوتراپی, کاهش درد و ورم با استفاده از کیسه های یخی می باشد. استفاده از کیسه های یخی برای مدت بیست دقیقه در هر دو ساعت مفید می باشد.

در شرایط مزمن, که درمان فیزیوتراپی موثر نبوده, رجوع به رادیولوژیست مفید می باشد. رادیولوژیست قادر می باشد که با استفاده از اسکن التراسوند جراحت را ببیند, و با استفاده از سرنگ می تواند تزریق کرتیکو استروئیدی را انجام دهد.

عمل جراحی معمولا در این عارضه مورد استفاده قرار نمی گیرد, مگر اینکه درد مزمن شدید و پایداری وجود داشته باشد. در این مورد پزشک با استفاده از آرتروسکوپ می تواند رسوبها را حذف کند. این بدان شرط می باشد که در بررسیها وجود رسوب تایید شده باشد و همچنین درد شانه ناشی از آن باشد.

پیشگیری از آهکی شدن التهاب تاندون روتاتور کاف

نکته کلیدی در پیشگیری این عارضه عدم استعمال مفرط از آن می باشد. بدلیل موقعیت این عضلات, این عضلات بوسیله حرکت مکرر بالای سر شانه بدلیل محدویت حرکت به این عارضه مبتلا می شود.

تمرینات بدنسازی ملایم جهت تقویت عضلات ناحیه شانه بمنظور ساپورت مفصل شانه و استقامت زیاد در حرکات بالای سری همواره توصیه می شود.